Tusze, Atramenty

Tusz – środek barwiący, szybkoschnący, wodoodporny, najczęściej czarny. Wyrabiany z sadzy w postaci pałeczek, gałek lub w postaci cieczy. Służy do kreślenia lub rysowania piórkiem albo pędzelkiem.  W starożytnych Chinach i Egipcie, już 4 tysięcy lat temu do pisania na papirusach używano tuszu. Tusz został wynaleziony przez Tien-Czszena na początku III tysiąclecia p.n.e., a w Europie zastosowano go do kreślenia na początku XIX wieku. Tusz był wyrabiany z sadzy drzew iglastych, zmieszanych z olejami i klejem rybnym, z dodatkiem piżma i kamfory jako substancjami zapachowymi. Nieco później Grecy i Rzymianie stosowali tzw. garbniki i sole żelaza, które po połączeniu tworzyły miksturę pozostawiającą na papierze czarne ślady.

Atrament środek barwiący w postaci roztworu barwnika w rozpuszczalniku z ewentualnym dodatkiem substancji zagęszczających (np. żelujących). Wykorzystywany jest w szeregu przyborów pisarskich (długopisy, flamastry, markery, wieczne pióra) oraz w druku atramentowym (drukarki atramentowe, plotery).

Atrament jest mniej lub bardziej przezroczysty (ponieważ zawiera rozpuszczone barwniki), czym różni się od tuszu, stosowanego w podobnych materiałach pisarskich i urządzeniach drukujących, ale mającego właściwości kryjące – jednak atramenty do drukarek i ploterów zawierają również pigmenty  Poprzednikiem atramentu, a także jego dawną nazwą był inkaust.

 

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl