Gwasze Tempery

 Nazwa "tempera" pochodzi z czasów średniowiecza, wywodzi się od łacińskiego słowa temperare – mieszać. Tempera wodna jest to najprostsza technika malarska i stosowana była już przez ludzi w starożytnym Egipcie. Malowano temperą obrazy na ścianach, papirusach i deskach gipsowo-kredowych. Tempery znane  były też w średniowieczu i używano ich najczęściej do podmalówek pod obrazy olejne.

Podstawowym wyróżnikiemnikiem tej techniki jest zastosowanie jako spoiwa farb (lub ew. medium) tzw. emulsji temperowej. Istnieje kilka tysięcy jedynie słusznych przepisów na spoiwo temperowe, co jest wystarczającym dowodem uniwersalności i dużej tolerancji tej techniki. Wszystkie te przepisy można sprowadzić do połączenia 3 składników:

  • fazy tłustej (np. olej lub werniks),
  • fazy wodnej (woda lub roztworu wodnego kleju) i emulgatora ( np żółtko jaja kurzego), który umożliwia zmieszanie faz w jednolite spoiwo; jest to najważniejszy składnik emulsji temperowej.

W obecnych czasach malarstwo temperowe jest wypierane przez malarstwo akrylowe, które tak samo jest oparte na wodnych emulsjach z tym że w akrylach używa się jako spoiwa żywic akrylowych.

Gwasz- jest to rodzaj farby wodnej zawierającej kredę lub biel  z domieszką gumy arabskiej jako spoiwa. Technika gwaszu znana był od średniowiecza,ale stała się szczególnie popularna w XVII i XVIII wieku w Europie. Opisywana przez Giorgio Vasariego jako jedna z technik artystycznych, wykorzystywana do tworzenia szkiców, będących podstawą kompozycji olejnych oraz do ilustracji. W przeciwieństwie do akwareli, gwasz daje intensywną, nieprzezroczystą barwę.

W Pan Plastyczny można zakupić zarówno gwasze jak i tempery

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl