MALOWANIE

Historia malowania jest bardzo długa. Ludzie już od tysięcy lat  próbują przy pomocy pigmentów i farb malować. Za pierwsze takie próby uznać można prehistoryczne malowidła na ścianach jaskiń, jak np malowidłą z Altamiry - w tym słynny bizon z Altamiry, gdzie naukowcy datują to malowidło na 30-40 tyś lat. Najbogatsze malowidłą natomiast odkryto w rejonach Sahary w Tassili N`Ajjer w Algierii. Przedstawia ta osobliwa galeria życie jakie wtedy wiedli ludzie zamieszkujące te tereny. Kolejnym przykładem jest Lascaux czy Jaskinia Rąk w Argentynie.

Wielki rozkwit sztuki przyniósł włoski renesans w XV i XVI w. Była to epoka wielkich zmian. Zaczęto poszukiwać nowych pigmentów o żywych, intensywnych barwach. Wprowadzono do użytku substancje barwiące na bazie szkodliwych związków takich jak ołów i rtęć, które doprowadziły do przedwczesnej śmierci wielu chemików i malarzy.

Pigmenty naturalne – pochodzenia biologicznego lub ze zmielonych minerałów – stosowano przez wiele lat. Ich wytwórcy zazdrośnie strzegli swoich formuł, zaś w wytwarzaniu poszczególnych barwników specjalizowały się różne miasta. Siena pochodzi ze Sieny we Włoszech, umbra palona zaś z Umbrii.

Nie wszystkie kolory dało się jednak otrzymać w ten sposób, toteż dopiero opracowanie chemicznych metod wytwarzania związków barwiących pozwoliło artystom rozwinąć skrzydła. Dziś naturalne pigmenty zostały w większości wyparte przez syntetyczne, ale zachowały się ich historyczne, powszechnie kojarzone nazwy.

Odkrycia naukowe w dziedzinie kolorów „wybuchły” w XIX wieku. W 1856 roku William Perkin uzyskał pierwszy syntetyczny pigment – fioletową moweinę na bazie aniliny. Od tego pierwszego wyszło wiele innych i w ostatnich dekadach XIX stulecia wreszcie stały się powszechnie dostępne tkaniny, obrazy i inne przedmioty w takich kolorach jak bordo, fioletowy czy różne odcienie niebieskiego.

Dziś wystarczy wejść na stronę sklepu panplastyczny.pl gdzie można nabyć farby niemieckiej produkcji schmincke-norma-oil, media do farb: media-malarskie czy pędzle i akcesoria malarskie: pedzle-i-akcesoria 

Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl