Farby Akrylowe

Farby Akrylowe

Farby akrylowe są jednymi z najmłodszych farb, jakie zostały wynalezione. Pierwsze farby akrylowe pojawiły się  w latach pięćdziesiątych XX wieku, najpierw w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, a później w Europie. Pierwotnie zaprojektowano je do malowania zewnętrznych ścian budynków nadmorskich, narażonych na stałą wysoką wilgotność powietrza i zasolenie. Ich zalety i możliwość łatwego modyfikowania spowodowały, że szeroko rozpowszechniły się także jako farby do wnętrz oraz farby artystyczne i poligraficzne. 

Podstawowym składnikiem farb akrylowych są żywice akrylowe, które powstały w wyniku polimeryzacji. W wodorozcieńczalnych farbach akrylowych składnik wiążący występuje w postaci wodnej zawiesiny polimerów akrylowych. 

Dzięki swoim właściwościom farby akrylowe tuż po wyschnięciu, na podłożu tworzą estetyczną, gładką powierzchnię o charakterystycznych czystych, można by rzec żywych kolorach – które nawet pod wpływem czasu nie zmieniają swej barwy. Atutem tego typu farb jest szybkość ich schnięcia, siła krycia, a także elastyczność, odporność na wodę, światło i czynniki chemiczne. Praca z farbami akrylowymi jest stosunkowo łatwa, nie wymaga bowiem biegłej znajomości technik i reguł malarskich. 

Kluczowe właściwości, jakie mają farby akrylowe, kształtowane są przez dobór odpowiednich monomerów:

  • tworzą powłokę przez odparowanie z nich rozpuszczalników (schnięcie fizyczne);
  • schną bardzo szybko tworząc powłoki bardzo odporne na warunki atmosferyczne;
  • nie ulegają degradacji pod wpływem promieni UV 
  • nie żółkną;
  • posiadają wysoki połysk, który utrzymuje się przez bardzo długi czas eksploatacji.
1 2 3
Oprogramowanie sklepu internetowego Sellingo.pl